Podatek od towarów i usług obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce jego stawka wynosi dwadzieścia trzy procent i jest znany jako VAT. Również w Niemczech, Francji i innych krajach UE on obowiązuje, ale w innych stawkach. Przedsiębiorcy, którzy prowadzili przedsiębiorstwo poza terenem naszego kraju są zainteresowani procedurą zwrotu nadpłaconego podatku. Jak to zrobić?
Bezproblemowy zwrot VAT
Każdy przedsiębiorca ma dwie drogi. Po pierwsze, aby uzyskać zwrot VAT UE należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego, gdzie zapłaciliśmy VAT. Jednak w tym przypadku musimy wypełnić podanie w języku angielskim. Jeżeli wybierzemy język polski, niezbędny będzie certyfikat tłumacza przysięgłego, co jest dodatkowym kosztem. Druga opcja jest dużo łatwiejsza. Na rynku jest wielu samodzielnych księgowych i biur rachunkowych, które przeprowadzą nas przez całą procedurę. Zazwyczaj pobierana jest za to prowizja w wysokości jednego procenta zwrotu, jednak jest to opłacalne dla przedsiębiorców. Biuro rachunkowe ma stosowną wiedzę oraz kwalifikacje do tego, by szybko wyegzekwować nasze pieniądze. Całą kwotę otrzymamy w walucie, w której przeprowadzane były transakcje. Bardzo często jest to euro. Wiele firm dzięki temu otrzymało nowy zastrzyk gotówki, który sprawił, że ich sytuacja finansowa stała się płynna. Takie prawo ma każdy przedsiębiorca z UE.
Warto jest wypełnić taki wniosek. Pamiętajmy, że urzędy skarbowe zwracają również zaległości za poprzednie lata. często okazuje się, że jest to zaległy VAT z pięciu ostatnich lat. W tym przypadku im większy obrót mieliśmy, tym większy zwrot naszych pieniędzy. Możemy je później przeznaczyć na reinwestycję oraz pomnożyć majątek naszej firmy, a w konsekwencji tego działania również nasz prywatny.