W obiektach prywatnych czy miejscach publicznych coraz częściej natknąć można się na nowoczesne rozwiązania i urządzenia. Pozwalają one znacznie bardziej efektywnie wykorzystać dostępny potencjał oraz ograniczyć konieczność doprowadzenia zasilania. Dobrym przykładem jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które coraz częściej są sprzęgane z osprzętem oświetleniowym. Dzięki temu możliwe jest generowanie światła, gdzie jest to potrzebne bez konieczności podłączenia urządzenia do sieci elektroenergetycznej.

Wzrost popularności lamp solarnych

lampa solarnaJest to niezwykle szeroko wykorzystywane w życiu codziennym. Można tutaj wymienić konstrukcję taką jak lampa solarna, którą często można spotkać w ogrodach czy na terenie parków. W pierwszym przypadku ma ona na celu dekorację oraz oświetlenie ciągów komunikacyjnych. W przypadku parków stosowane są bardziej wydajne źródła światła, o większej mocy. Dodatkowo należy pamiętać, że panel fotowoltaiczny zasilający lampę generuje energię w trakcie dnia, gdy świeci Słońce. Jest ona następnie magazynowana w akumulatorze skąd jest pobierana w momencie zapotrzebowania czyli po zmroku. W ten sposób układ jest samowystarczalny. Podczas rozmieszczania opraw należy wziąć pod uwagę szereg parametrów określających ich właściwości. Należy tutaj wymienić chociażby temperaturę barwową, współczynnik oddawania barw, kąt rozsyłu światła czy strumień świetlny.

Są one ważne dla projektanta. Lampa solarna jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć zużycie prądu. W przypadku większych odbiorców takich jak urzędy miast jest to odczuwalne. Tego typu rozwiązania cały czas są rozwijane co sprawia, że ich sprawność i wydajność rośnie. Oprócz paneli fotowoltaicznych na konstrukcji często umieszczane są również turbiny wiatrowe, które są drugim źródłem zasilającym akumulator. Dzięki temu w przypadku, gdy nie ma danego dnia Słońca turbina pozyskuje energię z wiatru.

Related Posts