Niemalże każdy kto posiada dom jednorodzinny, posiada również garaż. Garaże posiadają również niektórzy mieszkańcy bloków i kamienic. Większość garaży posiada tradycyjne, dwuskrzydłowe drzwi, a wtedy zachodzi konieczność posiadania odpowiedniego mechanizmu zamykania tych drzwi.

Jak zamykać drzwi garażowe?

stalowa zasuwa garażowaO ile w przypadku drzwi jednoskrzydłowych, do ich zamykania wystarczy sama klamka i zamek w drzwiach, o tyle w przypadku dwuskrzydłowych drzwi garażowych, to za mało. Należy bowiem zabezpieczyć jedno skrzydło przed mimowolnym otwieraniem się. Do tego celu używana jest stalowa zasuwa garażowa. Warto wyjaśnić czym ona jest i jaka jest jej zasada działania. Otóż w dużym uogólnieniu jest to metalowy pręt, który można przesuwać o kilka milimetrów w płaszczyźnie pionowej, który jest na stałe przytwierdzony do wewnętrznej strony skrzydła. Umożliwia on otwarcie tylko jednej części drzwi, podczas gdy druga pozostaje cały czas zamknięta. Zapobiega on również możliwości otwarcia się zamkniętych za pomocą klamki drzwi, dzięki temu, że utrzymuje jedno ze skrzydeł w jednym położeniu. W dolnej i w górnej części obudowy drzwi musi znaleźć się mały otwór, w który wejdzie pręt. Dzięki temu uniemożliwione zostanie otwarcie tego skrzydła. Otwory te najczęściej nawierca się dopiero po zakończeniu montażu drzwi garażowych.

Na pierwszy rzut oka zasuwa garażowa to dość skomplikowany element systemu zamykania drzwi garażowych. Na szczęście tylko pozornie, bowiem jest ona bardzo prostym w obsłudze elementem. Jej ruch wymusza się przesunięciem dźwigni w górę lub w dół. Do drzwi montowana jest za pomocą wkrętów, dzięki czemu solidnie trzyma się we właściwym miejscu. Jest bardzo często stosowana, gdyż dotąd nie wymyślono lepszego mechanizmu zamykania drzwi.

Related Posts