Niektóre osoby są skazane przez całe życie na poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Dużym udogodnieniem dla nich są wózki napędzane elektryczne, dzięki którym te osoby mogą przemierzać więcej kilometrów i wprowadzić w swoje życie nieco więcej niezależności.

Charakterystyka wózków elektrycznych dla niepełnosprawnych typu skuter

wózki inwalidzkie elektryczne typu skuterNa rynku można znaleźć wiele różnorodnych wózków elektrycznych. Najbardziej popularne są wózki typu skuter oraz klasyczne wózki inwalidzkie, które posiadają elektryczny akumulator, który można swobodnie ładować. Różne jest ich przeznaczenie. W większości wózki inwalidzkie elektryczne typu skuter przeznaczone są dla osób o dość dobrej sprawności manualnej rąk. Inwalidzki skuter może osiągnąć stosunkowo dużą prędkość, dlatego też bardzo ważny jest umiejętny sposób sterowania nim, tak aby nie stanowić zagrożenia dla siebie oraz dla innych. Jest to bardzo ważne podczas przemieszczania się na terenie miasta i ulic, jak również w miejscach publicznych – na przykład galerii handlowych czy podobnych obszarów. W indywidualnych przypadkach wózek inwalidzki w formie skutera może zostać dostosowany do potrzeb indywidualnych osoby – mowa tutaj przede wszystkim o najbardziej optymalnym sposobie sterowania czy dodatków, na przykład kosza do którego można włożyć podręczne przyrządy – chociażby kule, jeśli osoba jest w stanie samodzielnie przemieszczać się na krótkie dystanse. Często elektryczne wózki elektryczne zostają dostosowane do kierowania inną częścią ciała niż ręce – na przykład ustami bądź stopami.

Wózek elektryczny to duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej lokomocji. Doskonale sprawdzi się również dla osób starszych, którzy nie mają siły na codzienne spacery do sklepu – często stanowi to jedyną możliwość „wyjścia do świata” dla niektórych osób.

 

Related Posts