Współcześni ogrodnicy mając na uwadze wzrost warzyw, wykorzystują do tego celu folie, które odpowiadają za tak zwany efekt cieplarniany pozytywnie wpływający na wzrost różnych roślin. Sprawdźmy, co jest istotnego w foliach tunelowych i jak je wybrać.
Cechy dobrej folii tunelowej do ogrodu
Tunele, które są skonstruowane z dobrej folii tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający wcześniejszemu i szybszemu wzrostowi warzyw. Dzięki takim tunelom umożliwione jest zebranie dobrych i zdrowych plonów nawet kilka razy w ciągu roku. Istotne znaczenie ma tutaj folia tunelowa, która powinna być trwała, a przez to odporna na wiatr, zdecydowanie nie powinna sprawiać trudności podczas demontażu i przechowywaniu w czasie zimy. Istotna jest również łatwa wentylacja, która pozwoli nam osiągnąć określoną temperaturę. Wykonanie lub zakup folii tunelowej do swojego ogrodu nie jest trudną sprawą, o ile wiemy na co zwracać uwagę. Folie tunelowe ogrodnicze mogą służyć nawet kilka lat. Ten materiał zdecydowanie nadaje się do tuneli półkolistych. Wybierając folię do tunelu należy jednak kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na przeznaczenie. Nie można kupować pierwszej lepszej, taniej folii. Musi to być folia specjalnie przystosowana do tuneli ogrodniczych. Miejmy na uwadze folię tunelową elastyczną i odporną na warunki atmosferyczne i promienie UV, ale dobrze przepuszczającej światło. To wszystko zapewni roślinom oczekiwany wzrost.
Tunel foliowy można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy. Warto wtedy mieć na uwadze, że kluczowym elementem jest dobra folia. dzięki niej konstrukcja tunelowa będzie bardzo stabilna, a rośliny z powodzeniem będą rosły i dawały soczyste owoce. Są to najważniejsze cechy, które powinna posiadać dobra folia do ogrodu.