W życiu codziennym używamy różnych elementów, które są błyszczące, wyglądają jakby w całości były wykonane z materiału, którym są pokryte. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Takie przedmioty jak klucz wykonywane są po prostu ze stali, a żeby szybko nie ulegały zniszczeniom, zniekształceniom, nakłada się na nie różne inne elementy, powłoki metalowe, które chronią przed wieloma czynnikami.

Rodzaje powłok – srebrzenie, niklowanie, cynowanie i chromowanie

srebrzenieChodzi tu nie tylko o klucze, ale też gwoździe, elementy urządzeń AGD, RTV, maszyny spożywcze, styki elektryczne i znacznie więcej. Nieraz stosuje się też specjalne powłoki w motoryzacji – samochodach, motocyklach. Najczęściej wykorzystywane powłoki to powłoki srebrne, chromowe, niklowe, cynowe. Srebrzenie polega na nałożeniu czystego srebra na daną powłokę. Może być to srebro matowe lub błyszczące (najczęściej po poddaniu materiału polerowaniu). Cynowanie stosowane jest nie tylko w urządzeniach do przemysłu spożywczego, ale też w kontaktach, czyli elektrotechnice i innych dziedzinach. Niklowanie to kolejny rodzaj pokrycia, który cieszy się popularnością wśród usług firm galwanotechnicznych. Można niklować stal, miedź, stopy miedzi i inne. Takie same materiały można poddawać chromowaniu. Chromuje się bardzo często elementy samochodów i motocykli. Nie wykonuje się takich pokryć na elementach aluminiowych. Są różne metody nakładania warstw. Najczęściej pokrywa się przedmioty, stosując specjalne roztwory, w których zanurza się te elementy. Są to np. wanny do chromowania. Można też pokrywać materiały za pomocą urządzeń obrotowych.

Wszystko zależy od wielkości danego elementu oraz liczby tych elementów. Pokrywa się zarówno bardzo małe przedmioty tj. łyżki, talerze, klucze czy gwoździe, ale też duże części maszyn do przemysłu spożywczego, motoryzacyjne i inne.

Więcej na stronie http://www.cynkopol.pl

Related Posts