Kwas mlekowy zalicza się do grupy kwasów AHA, czyli do kwasów alfa-hydroksylowych. Skojarzenie jego nazwy z mlekiem nie jest przypadkowe, ponieważ ten kwas jest naturalnie obecny na przykład w mleku i jego przetworach, takich jak jogurty, czy w produktach kiszonych. Występuje też w naszej skórze oraz we włosach.

Odmładzające działanie kwasu mlekowego

stężony kwas mlekowySłynne mleczne kąpiele Kleopatry czy babcine porady o nacieraniu się zsiadłym mlekiem nie są wcale pozbawione sensu: kuracje takie, ze względu na obecność kwasu L-mlekowego (czyli odmiany kwasu aktywnej biologicznie) mogły wpływać na nawilżenie i gładkość skóry. Obecnie ten kwas jest doceniany przez osoby stosujące kuracje kwasowe w celu złuszczenia, zregenerowania, odmłodzenia i nawilżenia skóry. Stosowanie kwasu mlekowego pozwala spłycić zmarszczki, wzmocnić barierę hydrolipidową skóry oraz poprawić i wyrównać jej kolor. Peelingi kwasowe z zastosowaniem tego właśnie kwasu możemy wykonać nawet w domu, kupując gotowe preparaty w odpowiednim stężeniu. Innym rozwiązaniem jest zakup czystego kwasu: stężony kwas mlekowy pozwala nam na przygotowane peelingu w wybranym stężeniu. W domowych warunkach nie należy przekraczać stężenia 20-30%, które jest uznawane za wciąż bezpieczne. Silniejsze peelingi powinna wykonywać tylko doświadczona osoba w gabinecie. Jeśli planujemy stosowanie kwasu mlekowego w domu, to należy pamiętać, by zaczynać od mniejszych stężeń i rzadszego stosowania, przez krótszy okres czasu.

Z czasem, gdy skóra przyzwyczai się do kwasu, można stopniowo zwiększać jego stężenie. Takie działanie pozwoli odpowiednio przygotować cerę i będzie dla niej znacznie bezpieczniejsze niż użycie od razu stężenia wyższego. Prawidłowo stosowany kwas mlekowy pozwoli nam wyglądać młodziej i bardziej promiennie.

Related Posts