Ciągłe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje, że nasze płuca stają się coraz mniej wydajne. Nasz organizm otrzymuje mniej tlenu, w związku z czym, każdy organ wewnętrzny jest mniej natleniony. W najgorszym przypadku jest konieczny przeszczep.
Jak działa kabina hiperbaryczna?
Tlen jest nam niezbędny do oddychania i mamy go pod dostatkiem w powietrzu, choć jest ona przeważnie zanieczyszczony różnymi ciężkimi metalami, substancjami rakotwórczymi czy pyłami. Zatem oddychanie nim z jednej strony pozwala żyć, a z drugiej przyczynia się do powstawiania różnych chorób. Przeważnie są to choroby płuc i oskrzeli, ale mogą one dotyczyć także każdego innego organu, gdyż tlen dociera do każdej komórki. Ratunkiem dla naszego organizmu może być komora hiperbaryczna, która służy do zabiegów tlenoterapii. Lekarze pulmonolodzy od dawna zalecają korzystanie z niej osobom z chorobami układu oddechowego, gdyż często tlenoterapia pomaga w regeneracji płuc. W dobie dzisiejszych czasów każdy z nas powinien z niej profilaktycznie korzystać, gdyż efekty działania są zaskakujące, szczególnie po serii około dziesięciu – dwunastu zabiegów. Tlen, którym oddychamy, ma o około trzy atmosfery niższe ciśnienie niż to, które występuje w komorze hiperbarycznej, przez co dociera on nawet do niedotlenionych miejsc. Jest to w pełni bezpieczna terapia, z której na początku korzystali tylko sportowcy i znane osoby, gdyż zabieg był bardzo drogi. Dziś każdy z nas może skorzystać z kabiny hiperbarycznej już za około 300 – 400 zł.
Teoretycznie każdy z nas może sobie taką kabinę kupić, jednakże z uwagi na jej koszty nabycia i utrzymania, mogą sobie na to pozwolić nieliczni. Głównie dysponują nimi przeróżne ośrodki sportowe, centra medyczne, gabinety lekarskie czy uzdrowiska.