W obliczu pandemii higieniczna czystość jest wręcz wymaganym stanem w każdym budynku czy pomieszczeniu. Groźne bakterie i wirusy znajdują się niemalże na każdej powierzchni, ale też w powietrzu, a ich wdychanie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Jak można wykonać dekontaminację pomieszczenia?
W warunkach domowych każdy z nas regularnie sprząta i odkaża pomieszczenia, meble czy elementy często dotykane, aby zminimalizować ewentualne zakażenie. W tym celu wykorzystujemy odpowiednie detergenty albo nawet używamy generatora ozonu, który jest skuteczny w likwidowaniu wszelkich wirusów, bakterii, pleśni czy grzybów. Jeżeli chodzi o szpitale, przychodnie, zakłady pracy, w których występuje biologiczne ryzyko zakażenia czy nawet w laboratoriach konieczna jest dekontaminacja pomieszczeń, przez którą rozumie się usunięcie szkodliwych substancji, które są uznawana za biologiczne czynniki chorobotwórcze. Do tego zadania wynajmuje się odpowiednią firmę, która dysponuje odpowiednim sprzętem i środkami chemicznymi, które szybko i bezpiecznie likwidują zagrożenie. Procesowi dekontaminacji mogą zostać poddani ludzie, zwierzęta, pomieszczenia jak i pojazdy, przez co jest ona uniwersalna. Do najczęściej stosowany metod dekontaminacji należy sanitaryzacja, gdzie wykorzystywane są zwykłe środki myjące, dezynfekcja pozwalająca na niszczenie formy wegetatywnej mikroorganizmów i sterylizacja, która całkowicie niszczy wegetatywne jak i przetrwalnikowe formy mikroorganizmów. Są to rozwiązania proekologiczne.
Choć dekontaminacja istniała na rynku już od wielu lat, to teraz w obliczu pandemii koronawirusa mówi się o niej znacznie więcej. Jest przede wszystkim bardzo skuteczna, bezpieczna dla ludzi, zwierząt oraz urządzeń elektrycznych, a także pozostawia przyjemny zapach.