Diody LED zostały opracowane w 1962 roku przez Nicka Holonyaka. Mimo że jest to już technologia dość poczciwa wiekiem, nadal jest wykorzystywana, a także udoskonalana tak, aby móc z niej korzystać jak najefektywniej. Czym różnią się LEDy starej generacji od tych nowszych? 

Stara technologia a nowoczesne naświetlacze LED 

naświetlacze led smdKonstrukcja diody LED opiera się przede wszystkim na kostce półprzewodnikowej LED. Jest ona analogiczna do żarnika w klasycznej, tradycyjnej żarówce. Konstrukcje LED mogą być bardzo proste jak w przypadku LEDów DIP, ale mogą też być bardziej złożone jak na przykład w diodach SMD. Jeśli chodzi o DIP, jest to pierwszy model diody LED, jaki powstał. Inaczej mówiąc, jest to konstrukcja powstała w roku 1962. Ma zazwyczaj kształt małej pigułki lub pocisku, a od dołu posiada charakterystyczne „nóżki”, które z łatwością można przylutować lub wpiąć w obwód scalony. Plastikowa obudowa pełni rolę soczewki i skupia światło diody. Z boku obudowy znajduje się płaskie wcięcie oznaczające, z której strony znajduje się katoda. Diody DIP charakteryzują się długą żywotnością, niską ceną, łatwością w montażu, a także jasnym światłem. Często znajdują zastosowanie jako diody sygnalizujące działanie sprzętu takiego jak RTV czy AGD. Jeśli chodzi o LEDy SMD to są one w rzeczywistości nie tyle diodami ile chipami. Montowane są powierzchniowo na układzie scalony. Swego czasu zyskały popularność dzięki mnogości zastosowań – od żarówek i taśm LED aż po wskaźniki nieodebranych połączeń w starych modelach telefonów komórkowych. SMD są znacznie mniejsze niż DIP, co zwiększa możliwość ich zastosowania, a co za tym idzie wszechstronność. Niektóre konstrukcje tego typu pozwalają na obsługę funkcji RGB na pojedynczym chipie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do DIP mogą emitować światło czerwone, zielone i niebieskie w obrębie jednego tylko urządzenia. Wyglądem przypominają nowoczesne, małe chipy komputerowe. Powszechnie używane są w taśmach LED, żarówkach LED, a także w takim sprzęcie jak naświetlacze led smd. Niektóre z nich wykorzystywane są w wysokiej klasy telefonach komórkowych.

Nieustanny rozwój technologiczny pozwala na coraz to lepsze wykorzystywanie potencjału starszych konstrukcji. Tak właśnie jest z konstrukcjami DIP i SMD. Można powiedzieć, że diody SMD są tak naprawdę ulepszeniem DIP. Należy jednak pamiętać, że te pierwsze są wciąż wykorzystywane ze względu na swoją atrakcyjną, niską cenę.

Related Posts