Nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co mamy zapisane w genach i choć nie mamy na to większego wpływu, to możemy pewnym mutacjom skutecznie przeciwdziałać. Wiele z nich powodują braki witamin w organizmie, dlatego tak ważna jest suplementacja.

Co powodują mutacje genu MTHFR?

mutacja mthfr badanieWitamina B9, czyli popularnie znany kwas foliowy, odpowiada za stabilizację w obrębie kodu genetycznego, czyli zabezpiecza go przez wystąpieniem mutacji. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo czy po połączeniu dwóch kodów genetycznych rodziców powstanie nowy genom bez mutacji, ponieważ istnieją niezliczone możliwości tworzenia się łańcucha DNA. Suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie polecana kobietom starającym się o potomstwo lub  już będącym w ciąży, ponieważ odpowiednia podaż witaminy B9 zapobiega mutacji genu o nazwie MTHFR. Jeżeli interesuje nas mutacja MTHFR badanie na jego wykrycie jest powszechnie dostępne. Jak wiadomo, mutacje w obrębie genów bardzo często niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, to warto ich unikać, jeżeli jest to możliwe. Badania naukowe pokazują, że poprzez właściwą dietę, można w jakimś stopniu wpływać na genom jest on ściśle uzależniony poziomu witamin, minerałów i składników odżywczych w organizmie. Przyszłe matki powinny szczególnie dbać o tą kwestie, ponieważ w ich ciele rozwija się nowy człowiek, który wszystkie niezbędne składniki pobiera z organizmu mamy. Jeżeli na etapie tworzenia narządów czy układów, będzie mu brakowało poszczególnych składników, to skutkiem jego będą określone mutację, których tak naprawdę można było uniknąć.

Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasu nukleinowego, z którego powstaje kod DNA, a także reguluje funkcjonowanie i wzrost wszystkich komórek. Nie zawsze wystarcza ilość witaminy B9 z pożywienie, dlatego warto są przyjmować w postaci suplementów.

Related Posts