Burza sama w sobie nie jest groźna, ale zagrożenie stwarzają wyładowania atmosferyczne. Kiedy piorun trafi w materiał niepalny, czyli na przykład beton, to może spowodować jego pęknięcie, a kiedy trafi w drewniany dom, to może spowodować jego pożar.

Jak działa instalacja odgromowa?

instalacje odgromowe krakówWiększość z nas nie obawia się piorunów, kiedy przebywa w domu, gdyż uważamy, że to bezpieczne miejsce. Oczywiście na pewno takie jest w porównaniu z przebywaniem na otwartej przestrzeni, ale piorun równie dobrze może trawić w drzewo, człowieka czy budynek. Najbardziej narażone na uderzenia piorunów są budynki stojące z dala od zabudowań li nie posiadające instalacji odgromowej. Polskie prawo budowlane nakazuje montowanie takich instalacji na budynkach wyższych niż piętnaście metrów i o powierzchni większej niż pięćset metrów kwadratowych oraz na budynkach użyteczności publicznej. Jednak dla zachowania bezpieczeństwa każdy budynek powinien ją mieć. Jeżeli interesują nas instalacje odgromowe Kraków jest miastem, w którym na pewno znajdziemy niejedną firmę zajmującą się ich montażem. Instalacja odgromowa najprościej mówiąc jest to sieć metalowych przewodów, które montuje się na dach i elewacji budynku. Jej zadaniem jest ochrona budynku przez skutkami uderzenia pioruna w dom. Jeżeli to nastąpi, to cała energia zostanie natychmiast sprowadzona do ziemi. Instalacja odgromowa składa się ze zwodów pionowych i poziomych, przewodów odprowadzających i uziomów montowanych w ziemi zaraz przy budynku.

Montaż instalacji odgromowej najlepiej wykonać na etapie budowy domu, ponieważ pewne elementy konstrukcji można w niej wykorzystać, co może obniżyć koszty. Jednak równie dobrze można ją założyć już w zamieszkałym budynku, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Related Posts