Bardzo często w polskich chlewniach są ograniczone możliwości montażowe. Na szczęście pojawiły się rozwiązania, dzięki którym praktycznie w każdej chlewni możliwe jest zamontowanie paszociągów. Paszociągi to urządzenia, które montuje się głównie w gospodarstwach wielkotowarowych, a więc wszędzie tam, gdzie utrzymuje się dużo zwierząt.
Rury paszociągów koralikowych wykonywane ze stali nierdzewnej
Każdy hodowca, który posiada ponad 100 sztuk świń, powinien zdecydować się już na montaż paszociągu. Jeśli instalacja w chlewni musi zostać przeprowadzona „po łukach”, to najlepszym rozwiązaniem będzie montaż paszociągu koralikowego. Wszędzie tam gdzie jest dużo zakrętów, taki paszociąg sprawdzi się idealnie. Podajnik koralikowy ma w swojej budowie kilka stałych elementów. Są to: jednostka napędowa, kosz zasypowy, zsyp do karmików, rury i koła narożne. Takie paszociągi koralikowe spełniają wymagania dla krętych dróg zadawania zwierzętom paszy. Cały system zadawania paszy do koryta może mieć długość nawet do 400 metrów, a więc naprawdę bardzo dużo. Paszociąg koralikowy może zawierać od 4 do ponad 20 kół narożnych. Wiadomo, że zależy to w dużej mierze od tego, przez ile zakrętów musi przejść taki paszociąg. Koła narożne muszą być umieszczone w określonych miejscach. Ma to ogromne znaczenie, by pasza mogła być dostarczana do każdego automatu paszowego. Ciąg rur w paszociągach koralikowych jest na pewno znacznie dłuższy niż w przypadku paszociągów spiralnych.
Rury transportowe mogą być zabezpieczane na różne sposoby – zależnie od tego, z oferty jakiej firmy skorzysta hodowca. Najczęściej wykonywane są one ze stali nierdzewnej lub są ocynkowane, by zabezpieczyć je przed rdzewieniem. Wydajność systemów koralikowych jest dość duża. Szacuje się, że wynosi ona do 1400 kg paszy zadawanej w ciągu jednej godziny.