W ostatnich latach, obok kulturystyki na popularności zyskują także sporty walki. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze u osób trenujących sporty walki jest znacznie inne, niż w przypadku kulturystów. Główny nacisk w tym przypadku kładzie się na poprawę wydolności i siły, a mniejszy na wygląd sylwetki. Warto więc się dowiedzieć, jakie suplementy są polecane w przypadku osób trenujących sporty walki i chcących się w tym zakresie rozwijać.

Suplementacja a sporty walki

odżywki sporty walkiPierwszym ważnym aspektem są preparaty witaminowe i izotoniki. U sportowców bowiem ciężko uzupełnić zapotrzebowanie na witaminy tylko i wyłącznie z pożywienia. Warto dodatkowo uzupełnić dietę o preparaty witaminowe zawierające między innymi witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę D3 oraz K2. Pozwalają one między innymi na szybszą regenerację po treningu. Wraz z potem tracimy wiele związków mineralnych, dlatego warto stosować napoje izotoniczne uzupełniające niedobory płynów oraz minerałów. Jeżeli poszukujemy odpowiedniej odżywki sporty walki wymagają stosowania specjalnych produktów. Podstawą są odżywki białkowe albo białkowo-węglowodanowe. Konieczne jest także dostarczanie znacznych ilości kilokalorii, ze względu na znaczny wysiłek fizyczny, jak również uzupełnianie niedoborów w bilansie azotowym czy dostarczanie energii. Pomocna bywa również kreatyna, zwiększająca wytrzymałość i moc treningową.

W przypadku sportów walki konieczna jest również ochrona stawów, na przykład w postaci suplementacji specjalnych preparatów zawierających koenzym Q10 i glukozaminę. Niezbędnymi suplementami umożliwiającymi szybką regenerację i zapewniającymi odporność organizmu, są BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione. Stanowią one niemal połowę tkanki mięśniowej organizmu oraz skutecznie pomagają chronić ją przed katabolizmem.

Related Posts