Ciało dziecka jest bardzo delikatne. W związku z tym jest zdecydowanie bardziej narażone na różne urazy. Dotyczy to przede wszystkim układu ruchu – kostnego i mięśniowego. Te układy u dziecka rozwijają się bardzo szybko i nie są do końca stabilne.

Przepuklina pachwinowa – etiologia, objawy oraz leczenie chirurgiczne

leczenie przepukliny pachwinowej u dzieciDlatego dzieci nie powinny dźwigać ciężkich przedmiotów. Czasem jednak zdarzy się, że dziecko podniesie coś ciężkiego, a po pewnym czasie w okolicy pępka, moszny czy pachwiny pojawia się specyficzna wyniosłość. Jeśli wyniosłość jest bolesna, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nie należy bagatelizować takich objawów. Najprawdopodobniej będzie to przepuklina pachwinowa, która pojawia się wtedy, kiedy niezbyt silne jeszcze mięśnie rozluźnią się i przepuszczą narządy jamy brzusznej czy miednicznej. Dochodzi wtedy np. do ucieczki fragmentu jelita do przepukliny lub innych narządów. Jeśli dojdzie do uwięźnięcia takiej przepukliny, stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia dziecka. Dlatego leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci odbywa się za pośrednictwem metody operacyjnej. Lekarze chirurdzy otwierają wrota przepukliny u pacjenta na stole operacyjnym. Zawartość przepukliny musi zostać odprowadzona w odpowiednie miejsce. Jeśli są to jelita, należy odprowadzić je do jamy brzusznej. Jeśli jest to fragment pęcherza moczowego – do jamy miednicznej. Jeśli z kolei będzie to jądro – trzeba odprowadzić je do moszny.

Kiedy narządy zostaną odprowadzone, należy zszyć wrota przepukliny i najlepiej zabezpieczyć je specjalną siatką chirurgiczną. Będzie ona zapobiegać wypadnięciu narządów przez osłabiony punkt między mięśniami po raz kolejny. Operacja przepukliny wcale nie jest bardzo inwazyjna i pozostaje po niej jedynie niewielka blizna, która z wiekiem ulegnie znacznemu lub całkowitemu zagojeniu.

Related Posts