Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawów wymagają odpowiedniego leczenia. Często jednak ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne nie przynoszą pożądanych efektów. Konieczny wówczas okazuje się zabieg, jakim jest endoprotezoplastyka. Polega on na usunięciu zmienionego chorobowo stawu, a następnie wszczepieniu elementu sztucznego, który zastępuje jego funkcję.

Rehabilitacja przywraca sprawność po endoprotezoplastyce

rehabilitacja endoprotezaUmożliwia to wykonywanie odpowiednich ruchów, Dzięki zabiegowi pacjent może wrócić do sprawności. Wskazaniem do wykonania zabiegu są ciężkie zmiany zwyrodnieniowe stawów, duży ból, a także trudności w prawidłowym funkcjonowaniu. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna, przynosi pożądane efekty, jednak bezpośrednio po operacji konieczna jest odpowiednia rehabilitacja Endoproteza to sztuczny staw, który wszczepiony w odpowiednie miejsce jest stanie przywrócić pacjentom sprawność. Konieczne jest jednak wykonywanie odpowiednich ćwiczeń izometrycznych. Następnie wprowadzone zostają ćwiczenia bierne oraz czynne. Kolejnym krokiem jest nauka chodzenia oraz pionizacja. Początkowo pacjenci poruszają się przy pomocy balkonika, następnie kul. Ma to na celu odciążenie operowanej kończyny. Rehabilitacja pooperacyjna odgrywa ogromną rolę w pełnym powrocie do sprawności. Ważne, by pacjenci rozpoczęli jak najszybciej ćwiczenia przeciwzakrzepowe, które eliminują ryzyko pojawienia się powikłań. Mają one za zadanie także wzmocnić mięśnie, poprawić ruchomość operowanego stawu. Zdarza się, iż po do niej czynności może pojawić się ból i obrzęk. W takich sytuacjach pomoce bywają zimne okłady. Ważne jest, by ćwiczenia były dobrane indywidualnie do każdego pacjenta, początkowo odbywały się pod nadzorem rehabilitantów. Z czasem można zwiększyć poziom trudności.

Po powrocie do domu pacjenci nie powinni rezygnować z aktywności, kontynuować program ćwiczeń. Dzięki odpowiednim działaniom można zwiększyć zakres ruchu w stawie, poprawić jego stabilność, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe. Warto sięgnąć także po metody wspomagające, do których zależy kinezyterapia, laseroterapia, pole magnetyczne oraz krioterapia.

Related Posts