Każdy miłośników psów, który jeździ na wystawy – z ciekawości czy z własnymi pupilami – wie, jak bardzo liczy się na nich wygląd zwierzęcia. Aby było w ogóle dopuszczone do oceny, poza odpowiednim rodowodem musi też zostać właściwie przystrzyżone. Normy i reguły strzyżenia psów określa FCI, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna.

Każdego psa należy strzyc w odpowiedni sposób

Strzyżenie psów WarszawaNajczęściej wzorzec właściwego strzyżenia zostaje ustalany przez samych twórców rasy. Najczęściej określany jest w taki sposób, aby ukrywał anatomiczne wady, a podkreślał wszelkie zalety. Różni się znacznie od tego, jak zwykle, na co dzień wyglądają psy, także te rasowe. Na przykład yorki na wystawach muszą mieć długie włosy i kokardki, z kolei na co dzień zwykle strzyżone są krótko, dla wygody samego psa jak i jego właściciela. Wybierając się na wystawę należy oddać psa w ręce doświadczonego groomera, który zna wzorce rasy i potrafi właściwie ostrzyc psa. Najłatwiej jest znaleźć takich w dużych miastach. Strzyżenie psów Warszawa czy w Poznaniu daje większą pewność, że piec trafi w ręce profesjonalisty. Wzorce są bowiem bardzo szczegółowe, a błędy mogą sprawić, że pies w ogóle nie zostanie poddany ocenie. Odpowiednie strzyżenie psa może trwać dość długo ze względu na konieczność dopasowania się do tych wytycznych, a także lekkiego korygowania problemów anatomicznych u każdego psa indywidualnie, na przykład nieco zbyt krótkich łap u golden retrievera. Konieczne jest też odpowiednie czesanie i układanie włosia.

Strzyżeniem psa należy zająć się na około tydzień przed wystawą. Przed strzyżeniem pies musi zostać wykąpany i dokładnie wysuszony, ponieważ specjalne nożyczki degażujące nie tną wilgotnego włosia. Potem następuje rozczesanie i samo strzyżenie, po którym pies wygląda jak prawdziwy czempion.

 

Related Posts