Najbardziej standardowe maski przeciwpyłowe, jakie używane są w każdym zakładzie pracy są wystarczająco skuteczne by mogły być używane na stanowiskach obróbki materiałów. Chronią one bowiem przed kurzem i pyłem, umożliwiając pracownikom swobodne wykonywanie wszystkich zadań z użyciem ręcznych narzędzi obróbkowych.

Skuteczne maski do pracy na stanowisku obróbkowym

maska bhpTakie maski nie chronią jednak przed wysokim zapyleniem lub tez substancjami chemicznymi, więc używane są wyłącznie na stanowiskach dobrze wentylowanych, gdzie poziom zapylenia jest niewielki. W bardziej wymagających stanowiskach pracy używane są natomiast maski posiadające filtry powietrza, znacznie lepiej osłaniające pracownika niż zwykłe papierowe maski robocze. Mogą one być nie tylko znacznie dokładniej dopasowane do twarzy pracownika, ale również zapewniają o wiele większy poziom ochrony przez pyłem i kurzem, dzięki obecności filtra uniemożliwiającego przedostanie się pyłu do wnętrza maski. Nowoczesna maska BHP z filtrem powietrza może być używana w warunkach niskiego i średniego poziomu zapylenia, nie tylko podczas zadań związanych z obróbką materiałów ale również na każdym stanowisku, w którym wymagane jest posiadanie maski ochronnej. Są one częstym wyposażeniem w zakładach hutniczych, zwłaszcza w oczyszczalniach i odlewniach, gdyż w ograniczonym stopniu chronią one również przed wdychaniem szkodliwych chemikaliów, używanych w procesach produkcyjnych.

Są to maski całkowicie jednorazowe, gdyż ich filtry nie są wymienne, a po zużyciu materiału nie może być on wyczyszczony. Są jednak na tyle tanie, iż uzupełnienie zapasu nie wymaga wielkiego nakładu finansowego, a komplet masek wystarczający na miesiąc pracy jest o wiele tańszy niż nowe filtry do masek ochronnych o przeznaczeniu lakierniczym.

Related Posts