W dzisiejszych czasach każdy ceniący się zakład stolarski musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt. Wśród niego najważniejsze miejsce zajmuje z pewnością dobrej jakości obrzynarka do drewna. Taka maszyna musi spełniać wiele wymagań, aby mogła służyć do produkcji różnego typu desek. Na co zwrócić uwagę, kupując taki produkt?

Różne modele obrzynarek

obrzynarka dwustronnaIstnieje wiele dostępnych modeli obrzynarek do drewna. Wiele z nich jest produkowanych w Rosji, jednak warto zwróci także uwagę na polskie maszyny. Kraj produkcji nie jest wprawdzie najważniejszy, ale osobiści uważam, że Polacy powinni częściej wspierać polską gospodarkę, kupując rodzime produkty, tym bardziej, że nie odbiegają one w niczym od tych zagranicznych. Niezależnie jednak od tego, z jakiego kraju będzie pochodziła obrzynarka, którą chcemy kupić, należy pamiętać o kilku szczegółach związanych z jej zakupem. Przede wszystkim tego typu sprzęt musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia w postaci bezpieczników oraz dodatkowego ładowania. Poza tym istotne są dane techniczne oraz funkcje urządzenia. Najlepszym wyborem będzie obrzynarka dwustronna, gdyż tylko taka zapewni nam stworzenie idealnych desek. Warto ponadto zwrócić uwagę na to, czy nasz sprzęt posiada funkcję docinana kantówek. Oczywiste wydaje się również to, że w kwestii parametrów maszyny najważniejszy jest dobry, mocny silnik. Najlepiej, aby główny silnik miał moc przynajmniej 37 kW, zaś zasilający posiadał przekładnię redukcyjną i moc około 1,5 kW. Wśród innych parametrów ważne są te, które dotyczą przycinanych przez maszynę desek – ich maksymalnej i minimalnej szerokości, grubości oraz długości.

Kupno obrzynarki do drewna to duża inwestycja, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć. Nie warto wydawać pieniędzy zbyt pochopnie. Najlepiej zobaczyć kilka modeli obrzynarek i porównać je z sobą. Warto przy tym pamiętać, że najpraktyczniejsze są obrzynarki, które potrafią ciąć drewno dwustronnie.

 

Related Posts