Instrumenty muzyczne mają wiele rozmiarów, które warto dopasowywać do konkretnej osoby. Dzięki temu gra dostarczy jak najwięcej zabawy, a trzymanie samego instrumentu nie będzie powodowało dyskomfortu. W przypadku gitary 1/2 również należy ją właściwie dopasować. Jakie kryteria mogą posłużyć do oceny odpowiedniego rozmiaru gitary?

Parametry pomagające dobrać gitarę 1/2

gitara 1/2Są trzy podstawowe kryteria, które pomogą osobom początkującym wybrać właściwy instrument. Warto zastosować się do nich w przypadku, kiedy gitara wybierana jest dla dziecka. Jest to przede wszystkim wzrost przyszłego gitarzysty, wielkość menzury, a także rozstaw palców. Osoba, która planuje rozpocząć swoją przygodę z gitarą 1/2, powinna mieć przynajmniej 147 centymetrów wzrostu. Takie zalecenia podaje Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gitary. Menzura, czyli długość czynna strun, powinna wynosić 53 centymetry, natomiast rozstaw palców u osób sięgających po gitarę 1/2, warto, aby wynosił 17 centymetrów. Z reguły bardzo rzadko zdarza się, aby wszystkie te kryteria były właśnie tak dopasowane. Często natomiast jest tak, że osoby mają mniejsze lub większe dłonie przy podanym wzroście, wówczas gitara 1/2 może sprawiać nieco problemów. Jeśli rozstaw palców lub wzrost dziecka jest mniejszy, zaleca się sięgać po gitary 1/4. Przed rozpoczęciem nauki gry na gitarze, powinno się sprawdzić, czy nie jest ona za duża i czy dosięgnięcie do wszystkich strun nie stanowi problemu.

Zbyt małe gitary, podobnie jak te za duże, również nie będą odpowiednie. Jeśli palce nie mieszczą się na strunach, a gitara niewłaściwie układa się w dłoniach, lepiej wybrać większy instrument, na przykład 3/4 lub 4/4. Niewłaściwy rozmiar może szybko i skutecznie zniechęcić do dalszej nauki gry i późniejszego chwalenia się swoimi umiejętnościami.

Related Posts