Sprzedając lub kupując nieruchomość w postaci domu lub mieszkania, zastanawiamy się czy jego cena jest adekwatna do realiów. Podczas ustalania kosztu zakupu bądź sprzedaży budynku nie tylko bierze się pod uwagę kwestię wizualną, ale także wiele innych czynników pośrednich. Na co zwraca się więc uwagę dokonując wyceny domu?

Wycena domów – rzeczywisty obraz wartości nieruchomości

wycena domów warszawaChcąc mieć pewność, że dom który chcemy zakupić nie ma zawyżonej ceny, bądź nie ustaliliśmy za niskiej kwoty za sprzedaż czy wynajem naszej nieruchomości zdecydowanie powinniśmy skorzystać z usług wyceny nieruchomości. Jest to bowiem jedyny rzeczywisty, adekwatny i rzetelny obraz wartości budynku lub lokalu. Podczas wyceny rzeczoznawca bierze pod uwagę wszystkie ważne czynniki, które wpływają na kosztorys. Zwykle właściciel, który samodzielnie ustala cenę, kieruje się tylko wyglądem wizualnym. Natomiast na rzeczywisty koszt składa się również lokalizacja budynku, rok jego powstania, atrakcyjność położenia, okolica , odległość do centrum miasta oraz innych ważnych punktów codziennego zapotrzebowania. Często nawet najładniejsze mieszkania, świeżo po remoncie z racji kilkudziesięcioletniego budynku, mogą mieć wartość przybliżoną do lokalu w nowszym bloku, ale o niższym standardzie. Również położenie, a dokładnie miasto, budynku ma znaczne. Wszystko to również uwzględnia wycena domu Warszawa dlatego jako stolica, jest jednym z miast o najwyższych cenach mieszkań i domów. Nie bez znaczenie jest także odległość od sklepów, komunikacji miejskiej, lekarza.

Bliskie sąsiedztwo obiektów, z których często korzystamy, podnosi znacząco wartość nieruchomości, natomiast znajdujące się w pobliżu zakłady przemysłowe, stacje benzynowe czy inne budynki często generujące hałas, obniżają jej cenę. Dlatego kupując mieszkanie warto także sprawdzić okolicę, być może otoczenie pozwoli nam na negocjację ceny.

 

Related Posts