Główną i najważniejszą funkcją opakowań wykorzystywanych w transporcie, jest ochrona przewożonego towaru. W transporcie, przewożone towary są narażone na działanie różnych szkodliwych czynników, na przykład dużej wilgoci, w przypadku transportu morskiego.

Opakowania w transporcie

opakowania transportowe producentTowary przewożone na przyczepach bez plandeki są narażone na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych i niskich lub wysokich temperatur. W transporcie lotniczym, przewożone towary muszą mierzyć się z niskimi temperaturami, panującymi w luku bagażowym. Dlatego, żeby zapewnić jak najlepsze opakowania transportowe producent musi je przystosować do konkretnego środka transportu. Ze względu na specyfikę różnych towarów, firmy przewożą takie produkty jak artykuły spożywcze, szkło, elektronika, części samochodowe czy środki chemiczne, producenci muszą dostosowywać opakowania także do przewożonych towarów. Opakowania do artykułów spożywczych i elektroniki muszą być dobrze zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i przedostawaniem się do ich wnętrza wilgoci. Pojemniki na szkło i elektronikę muszą chronić towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. Opakowania na części samochodowe i środki czystości muszą być obojętne chemicznie, żeby nie wchodzić w reakcję z substancjami wykorzystywanymi w przewożonych towarach. Opakowania transportowe są produkowane z różnych materiałów: ze stali, z drewna, z tworzyw sztucznych, z kartonu. Ze względu na minimalizację kosztów, zazwyczaj stosuje się najlżejsze możliwe materiały.

W branży transportowej niezwykle ważnym aspektem jest dbanie o środowisko. Część opakowań jest wielokrotnego użytku. Pojemniki jednorazowe muszą być wykonane z materiałów biodegradowalnych lub poddane recyklingowi. Każdy pojemnik musi być dobrze oznakowany.

Related Posts