Budowa domu wiąże się z masą decyzji na każdym jej etapie. Jedną z nich jest wybór elewacji, która decydować będzie o tym, jak nasz budynek będzie prezentował się z zewnątrz. Obecnie stawiane domu utrzymywane są najczęściej w zimnej tonacji bieli i szarości, dlatego na przełamanie dodawane są często dekoracyjne elementy drewniane.

Deski naturalne czy kompozytowe?

elewacje z płyt kompozytowychElewacja domu wykonana w całości z drewna, lub też posiadająca jedynie drewniane elementy ozdobne od wieków jest trendem obecnym w budownictwie. Drewno to materiał ponadczasowy, który był, jest i będzie używany w wykończeniu wnętrz. Należy jednak pamiętać, że drewniane deski używane na zewnątrz wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Drewno jest materiałem, który chłonie wodę, a pod jej wpływem traci na trwałości i pięknym wyglądzie. Niezabezpieczone i wystawione na oddziaływanie wody i wilgoci deski zaczną się bardzo szybko wyginać. Również promienie słoneczne nie wpływają dobrze na naturalne drewno, ponieważ powodują nadmierne wysuszenie oraz płowienie, piękny głęboki kolor drewna po prostu zblednie. Impregnowanie specjalnymi środkami, które z jednej strony pozwolą deskom oddychać i oddawać wilgoć, z drugiej zaś ochronią przed wnikaniem wody, jest konieczne przynajmniej raz do roku. Można tego uniknąć stosując materiały drewnopodobne, które prezentują się równie atrakcyjnie, ale nie posiadają wad materiału naturalnego. Dużą popularnością cieszą się elewacje z płyt kompozytowych. Jest to mieszanka włókien celulozowych i tworzyw sztucznych, przy czym zawartość materiału naturalnego może wahać się od 30 do 70 procent, natomiast użycie tworzywa sztucznego zapewnia trwałość deski. Elewacje z płyt kompozytowych nie odkształcą się pod wpływem wody, nie będą gnić i butwieć, nie stracą koloru, ponadto doskonale imitują usłojenie drewna. Dodatek tworzywa sztucznego pozwala również na barwienie desek na wybrany kolor.

Innym materiałem, który z powodzeniem imitować będzie prawdziwe drewno na elewacji domu są deski z włóknocementu. Jest to cement wymieszany z włóknami celulozy, piaskiem kwarcowym, wodą i plastyfikatorami. Powstała masa formowana jest w kształt desek z odciśniętym wzorem, utwardzana i suszona. Takie deski dostępne są w kilkudziesięciu kolorach lub też do samodzielnego malowania.

Related Posts