Menopauza pojawiająca się u kobiet jest sygnałem, że organizm przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Wraz z pojawieniem się jego w życiu dojrzałej kobiety możemy zauważyć różne objawy i dolegliwości, które w wielu przypadkach wpływają na komfort ich życia. Istnieją jednak sposoby, które zminimalizują skutki okresu przekwitania.
Symptomy okresu menopauzy
Klimakterium, bo takie określenie funkcjonuje zamiennie z menopauzą, pojawia się między 45, a 55 rokiem życia. Nie należy jednak mylić tego wieku z zanikiem płodności. Ono następuje około 10 lat przed pojawieniem się menopauzy. Skutki wkroczenia w okres przekwitania mogą być dla wielu kobiet wielkim utrapieniem. Do najczęstszych objawów zaliczamy uderzenia gorąca oraz pocenie się, nieuzasadniony niepokój i rozdrażnienie. wahania nastrojów, bóle głowy i mięśni, zaburzenia koncentracji oraz pamięci, nietrzymanie moczu oraz częstsze jego oddawanie. Niektóre objawy menopauzy możemy w dużym stopniu zminimalizować. W przypadku uderzeń gorąca ważne jest, aby pić duże ilości wody w ciągu dnia. Ponadto napar z szałwii poradzi sobie z nadmiernym poceniem. Jeśli w codziennym życiu utrudnieniem dla nas są wahania nastrojów, które są spowodowane obniżeniem poziomu hormonów, warto w ciągu dnia odnaleźć 20 minut na spacer, który pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Pamiętajmy również o dostarczaniu naszemu organizmowi magnezu w formie tabletek, gdyż w czasie menopauzy szybciej dochodzi do wypłukania się go z organizmu.
W celu uniknięcia przedwczesnej menopauzy kobiety palące powinny rzucić nałóg. Jeśli natomiast już wkroczyłyśmy w okres przekwitania ważny jest stały kontakt z lekarzem ginekologiem. Powinnyśmy regularnie badać poziom cholesterolu, monitorować ciśnienie, zażywać wapń oraz witaminę D, regularnie uprawiać sport, aby wzmocnić kości. Wielu lekarzy, aby zminimalizować symptomy menopauzy sugerują pacjentkom hormonalną terapię zastępczą.