Nauka jest jednym z najważniejszych aspektów w życiu każdego człowieka. Rozpoczęta od najmłodszych lat życia pozwala na łatwiejszy start w szkole i późniejszym życiu. Szczególnie polecanym w nauczaniu środkiem dydaktycznym są zabawki, które pozwalają na samodzielną eksplorację i zdobywanie doświadczeń. Ciekawą propozycję stanowią przedmioty używane w pedagogice Montessori.

Zalety zabawek Montessori

rozwojowe zabawki MontessoriJedną z głównych zasad nurtu stworzonego przez Marię Montessori jest to, że dziecko powinno zdobywać wiedzę przez doświadczenia. Elementem, który ma im ułatwić te zadanie, są specjalnie dobrane zabawki. Istnieje kilka cech, które powinny one posiadać, aby spełniać te wymagania. Rozwojowe zabawki Montessori to przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów akcesoria, które służą eksploracji i logicznemu myśleniu. Jedną z głównych ich zalet jest to, że posiadają one tylko jedno właściwe rozwiązanie. Szczególnie widoczne jest to w przypadku układanek, gdzie istnieje tylko jeden element pasujący do danego miejsca. Tak skonstruowana zabawka pozwala na samodzielną korekcję błędu, ponieważ dziecko bez pomocy dorosłego zauważy, którą czynność wykonało źle. Inną cechą charakterystyczną jest budowa akcesoriów oraz ich kształt. Są to zazwyczaj proste elementy pozbawione zbędnych rozpraszaczy, które mogłyby odwracać uwagę od najważniejszych rzeczy. Zaleca się, aby zabawki Montessori dotyczyły nauki tylko jednej cechy, która pozwoli na pełne skupienie i możliwość oswojenia się z nią. W stworzonej przez siebie pedagogice autorka postawiła również na prawdziwe narzędzia. Rezygnacja z plastikowych wersji realnych produktów sprawiła, że dzieci są w stanie wykonywać codzienne czynności właśnie tymi zabawkami. Wynika to z faktu, że maluchy zdecydowanie bardziej lubią rzeczywiście coś robić, niż robić to „na niby”.

Zakup zabawek Montessori jest dobrym wyborem dla rodziców, którzy cenią sobie wysoką jakość wykonania połączoną z prostotą. Użycie naturalnych materiałów i delikatnych, przyjaznych dla oka barw sprawia, że zabawki są lubiane i chętnie używane przez dzieci. Przedmioty te pozwalają na badanie otoczenia oraz ćwiczą logiczne myślenie malucha.

Related Posts